Kiedy warto kupić dziecku klocki?

Klocki to jedna z najbardziej wszechstronnych i klasycznych dostępnych zabawek i nie ma wątpliwości, że dzieci je uwielbiają. Ale czy klocki są najlepszą zabawką dla Twojego malucha? Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć, zanim zdecydujesz się na zakup bloków dla dziecka:

Klocki występują w wielu rozmiarach, kształtach i materiałach. Są świetne do rozwijania koordynacji ręka-oko i drobnych umiejętności motorycznych, ale jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze werbalne, może być trudno dowiedzieć się, co dokładnie chce z nimi zrobić. Jest też kwestia tego, ile miejsca zajmują. Klocki mogą być bardzo irytujące, jeśli są porozrzucane po podłodze pod każdym możliwym kątem, gdy próbujesz chodzić, zwłaszcza jeśli nie są używane prawidłowo – nie jest niczym niezwykłym, że dzieci rzucają je na podłogę lub wpychają pod kanapę!

Jeśli Twoje dziecko jest starsze i potrafi mówić, klocki mogą być świetnym sposobem na pobudzenie kreatywności i skłonienie go do myślenia o relacjach przestrzennych (tj. o tym, jak przedmioty do siebie pasują). Mogą być przydatne w budowaniu umiejętności rozwiązywania problemów poprzez używanie ich jako podstawy do wymyślonych konstrukcji i opowieści. Jednak w miarę jak dzieci rosną, ich zainteresowania zmieniają się – i czasami zabawka, która kiedyś była interesująca, zostaje odłożona na bok. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://momom.pl/ .