W stolarstwie piła tarczowa jest jednym spośród najistotniejszych narzędzi, jeżeli nie najistotniejszym. To oczywiście od tego typu sprzętu wielu początkujących obróbki drzewa zaczyna przygodę. Urządzenia te używamy wielokrotnie do cięcia produktów drewnopochodnych. Jednak, lepsze wersje dobrze sobie radzą w wypadku tworzyw syntetycznych lub chociażby delikatnych metali. Niestety, ciężko jest odnaleźć dobrą pilarkę bez rozeznania i doświadczenia lub informacji. Wyjątkowo gdy poszukujemy najlepszej pilarki tarczowej na rynku. Jaka piła tarczowa będzie najlepsza?
Zadania pilarek tarczowych
Piły tarczowe służą przeważnie do cięcia drzewa, płyt oraz produktów drewnopochodnych, pewnych tworzyw syntetycznych i delikatnych metali. Zawsze dopuszczalne jest na nich również cięcie pod kątem np. 45 stopni. Niezwykle powszechnymi w cięciu kątowym rozmaitych produktów (zakresów aluminiowych, rur, belek) są tzw. ukośnice. W pracach przyległych pilarki tarczowe przydadzą się np. przy remoncie do przycinania desek, składników więźby dachowej, paneli podłogowych, rusztowań, szalunków, wielu typów płyt (OSB, g-k), natomiast również składników witryn lub blatów.
Piła tarczowa – jak o nią dbać?
Pilarka tarczowa potrzebuje stałej pielęgnacji, ponieważ powszechnie podlega zabrudzeniom – zarówno kurzem, jak i żywicą z opracowywanego drzewa. W konsekwencji tworzy się nalot, jaki zasycha oraz poprzez to jest ciężki do usunięcia. Oczywiście dlatego należałoby systematycznie kontrolować stan ostrza pilarki, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy zgromadzi się na niej za duża ilość zapieczonego osadu. Pamiętaj, iż uszkodzone i przytępione ostrza działają mało dokładnie, tracą efektywność oraz znacznie szybciej ulegają zniszczeniu.