Druk fleksograficzny to metoda druku, która jest stosowana w przypadku wielu przedmiotów, w tym niektórych rodzajów opakowań i etykiet, ale jest również stosowana w przypadku niektórych produktów, o których możesz nawet nie wiedzieć, że są drukowane tą metodą! Wszystko to ma związek z tuszem. Z technicznego punktu widzenia fleksografia odnosi się w szczególności do procesu drukowania na elastycznym materiale, takim jak papier lub folia z tworzywa sztucznego – chociaż nazwa ta jest powszechnie używana w odniesieniu do całego procesu, więc jeśli słyszysz, że ktoś mówi o fleksografii, prawdopodobnie ma na myśli coś więcej niż tylko metodę drukowania.
Druk fleksograficzny jest formą wklęsłodruku, co oznacza, że do przeniesienia obrazu na powierzchnię wykorzystuje się wytrawione cylindry z obrazem. Wytrawiony obraz przypomina linie lub rowki i przenosi kolor poprzez cienką warstwę farby, która przylega tylko do podniesionych obszarów (część, którą widzimy).
Zaletą tej metody jest to, że jest niedroga, ale pozwala uzyskać wysokiej jakości wydruki, nawet na trudnych powierzchniach, takich jak plastikowe torby lub powierzchniach o nierównym kształcie, takich jak butelki. Prasy fleksograficzne są również w stanie produkować bardzo duże nakłady w stosunkowo krótkim czasie. Więcej artykułów na temat druku znajdziesz na stronie https://printure.pl/ .